Giacomo Anselma Russ er Høstens Rødvin 2019
Tradisjonen tro ble Høstens Rødvin kåret under Norsk Vinkelnerforenings årlige arrangement Sommelierens Dag denne helgen.
Sommelierens Dag er en stor vinmesse for Horecabransjen og alle deltakende vinimportører har mulighet til å melde på én vin til kåringen av Høstens Rødvin.
Kriteriene er enkle: Vinen må være rød og ikke koste mer enn 300,- på Vinmonopolet.
I år ble 16 viner levert inn til kåringen og et ekspertpanel bestående av Simon Zimmermann, Petter Svanæs, Marelius Kristiansen Moen, Karin Dejeborn, Marko Radicev og Magnus Egerdahl Nørsett blindtestet samtlige viner og valgte ut fem viner som gikk videre til finalen.
Samtlige deltakere på Sommelierens Dag hadde mulighet til å blindsmake de fem finalevinene gjennom dagen og gi poeng. Til slutt var det Giacomo Anselma Russ som stakk av med seieren og den gjeve tittelen Høstens Rødvin 2019.
Giacomo Anselma Russ importeres av Dørstad Grapes.
2. plass gikk til Tedeschi Maternigo Valpolicella Superiore 2015, importør Vinarius
3. plass gikk til Fontanabianca Barbaresco 2016, importør Gaia Wine & Spirits.
